Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie

Sakramenty święte / Pogrzeb katolicki

Chrzest Bierzmowanie Sakrament pokuty i pojednania Pierws​za Komunia święta Namaszczenie chorych Małżeństwo Pogrzeb katolicki

CHRZEST

 „Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów” – KATECHIZM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO 1213.

  1. Zasadniczo sakrament chrztu świętego jest udzielany w PIERWSZĄ NIEDZIELĘ MIESIĄCA PODCZAS MSZY ŚW. O GODZINIE 13.00 . W przypadku innej niedzieli po Mszy św. o godz. 11.30 w kaplicy chrzcielnej.
  2. Rodzice osobiście zgłaszają się do kancelarii parafialnej, prosząc o sakrament dla swojego dziecka i ustalając datę chrztu św.
  3. Dokumenty potrzebne do chrztu św.:
    • akt urodzenia dziecka,
    • dane osobowe rodziców chrzestnych (imię i nazwisko, wiek, adres),
    • zaświadczenia rodziców chrzestnych, jeśli są spoza parafii.
  4. Przypominamy, że rodzicami chrzestnymi mogą być osoby wierzące i praktykujące, które ukończyły 16 rok życia, przyjęły sakrament bierzmowania, nie mają przeszkód kanonicznych (przeszkoda kanoniczna dotyczy osób żyjących w tzw. wolnych związkach lub związanych związkiem cywilnym, bez sakramentu małżeństwa lub będących po rozwodzie). Od osób spoza naszej parafii wymagane jest zaświadczenie z parafii zamieszkania o możliwości podjęcia zadania rodzica chrzestnego. (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 874)
  5. W przypadku kandydatów na rodziców chrzestnych będących w wieku szkolnym konieczne jest świadectwo uczęszczania w obecnym roku na katechezą szkolną.

BIERZMOWANIE

 „​Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do "sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Należy zatem wyjaśniać wiernym, że przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu. Istotnie, przez sakrament bierzmowania ochrzczeni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej” – KATECHIZM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO 1285.

  1. Przygotowanie do sakramentu Bierzmowania odbywa się w cyklu dwuletnim i obejmuje młodzież klas I i II szkoły ponadpodstawowej.
  2. Rodzice zapisują kandydata do bierzmowania w kancelarii parafialnej na początku roku szkolnego, we wrześniu.
  3. Przygotowanie do sakramentu bierzmowania odbywa się poprzez udział w lekcjach religii w szkole oraz na spotkaniach formacyjnych (według harmonogramu podanego przez księdza opiekuna).
  4. Dokumenty potrzebne do bierzmowania:
    • metryka chrztu (jeżeli dziecko było ochrzczone poza naszą parafią potrzebna jest metryka chrztu),
    • zaświadczenie od katechety o uczestnictwie w katechezie szkolnej.
  5. Przypominamy, że świadkiem bierzmowania może być osoba wierząca i praktykująca, która ukończyła 16 rok życia, przyjęła sakrament bierzmowania, nie ma przeszkód kanonicznych (przeszkoda kanoniczna dotyczy osób żyjących w tzw. wolnych związkach lub związanych związkiem cywilnym, bez sakramentu małżeństwa lub będących po rozwodzie). Najlepiej gdyby świadkiem bierzmowania był ktoś z rodziców chrzestnych. Nie mogą tego zadania pełnić rodzice bierzmowanego. (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 893)

SAKRAMENT POKUTY I POJEDNANIA

„Pokuta jest radykalną przemianą całego życia, powrotem, nawróceniem się do Boga całym sercem, zerwaniem z grzechem, odwróceniem się od zła z odrazą do popełnionych przez nas złych czynów” – KATECHIZM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO 1431.

Sakrament Pokuty i Pojednania w naszej parafii sprawowany jest:

Aby dobrze przeżyć Sakrament Pokuty i Pojednania należy spełnić pięć warunków dobrej spowiedzi:

  1. RACHUNEK SUMIENIA – Przypomnienie sobie grzechów, które popełniliśmy.
  2. ŻAL ZA GRZECHY – Smutek duszy z powodu popełnionych grzechów.
  3. MOCNE POSTANOWIENIE POPRAWY – Następstwo prawdziwego żalu. Szczera wola niepopełniania więcej grzechów
  4. SZCZERA SPOWIEDŹ – Wyznanie w konfesjonale popełnionych grzechów.
    Jeżeli przy spowiedzi świadomie zatajam grzech ciężki, nie otrzymuję odpuszczenia grzechów i popełniam świętokradztwo.
    Jeżeli przez zapomnienie nie wyznaję grzechu ciężkiego, spowiedź taka jest ważna, a zapomniany grzech muszę wyznać przy następnej spowiedzi.
  5. ZADOŚĆUCZYNIENIE PANU BOGU I BLIŹNIEMU – Naprawienie wyrządzonych krzywd bliźniemu.  

W przypadku spowiedzi z racji sakramentu chrztu świętego lub małżeństwa, prosimy przed spowiedzią poinformować kapłana o charakterze spowiedzi.

PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

„Eucharystia jest centrum i szczytem życia Kościoła, ponieważ Chrystus włącza Kościół i wszystkie jego członki do swojej ofiary uwielbienia i dziękczynienia, złożonej raz na zawsze Ojcu na krzyżu. Przez tę ofiarę Chrystus rozlewa laski zbawienia na swoje Ciało, którym jest Kościół” – KATECHIZM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO 1407.

  1. Rodzice zapisują dziecko na przygotowanie do I Komunii Świętej w kancelarii parafialnej na początku roku szkolnego, we wrześniu.
  2. Przygotowanie do I Komunii Świętej odbywa się poprzez udział w lekcjach religii w szkole oraz na spotkaniach formacyjnych (według harmonogramu podanego przez księdza opiekuna).
  3. Dokumenty potrzebne do I Komunii św.:
    • metryka chrztu św. (jeśli dziecko było ochrzczone poza naszą parafią potrzebna jest metryka chrztu)
    • jeżeli dziecko jest spoza naszej parafii, należy uzyskać pozwolenie na I Komunię św. od księdza proboszcza miejsca zamieszkania.
  4. Rodzice dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej zobowiązują się do następujących warunków: 

NAMASZCZENIE CHORYCH

„Sakrament namaszczenia chorych udziela specjalnej łaski chrześcijaninowi, który doświadcza trudności związanych ze stanem ciężkiej choroby lub starości” – KATECHIZM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO 1527.

  1. Odwiedziny osób chorych i w podeszłym wieku, które nie mogą uczestniczyć w życiu sakramentalnym w kościele, odbywają się raz w miesiącu, zazwyczaj w pierwszy piątek i sobotę miesiąca (według terminów ustalonych z kapłanami).
  2. Zgłoszenia chorych odbywają się w kancelarii parafialnej i w zakrystii. (Konieczne jest podanie adresu i numeru telefonu zainteresowanej osoby lub kogoś z rodziny).
  3. Z racji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy kapłani odwiedzają chorych po uprzednim zgłoszeniu.
  4. W nagłych wypadkach kapłani są do dyspozycji, aby udzielić sakramentu namaszczenia chorych o każdej porze po uprzednim zgłoszeniu.
  5. W PRZYPADKU ZAGROŻENIA ŻYCIA PROSIMY NAJBLIŻSZYCH, ABY NIE ZWLEKAĆ I UMOŻLIWIĆ PRZYJĘCIE SAKRAMENTÓW ŚWIĘTYCH. 

Co należy przygotować na wizytę kapłana z Najświętszym Sakramentem?

Przed wizytą księdza przychodzącego z posługą sakramentu namaszczenia chorych trzeba przygotować: stolik z krzyżem, zapaloną świecą, wodą święconą, kropidłem, ręczniczkiem oraz szklanką z wodą.

MAŁŻEŃSTWO

„Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta stanowią między sobą wewnętrzną wspólnotę życia i miłości, powstało z woli Stwórcy, który wyposażył je we własne prawa. Z natury jest ono nastawione na dobro współmałżonków, a także na zrodzenie i wychowanie potomstwa. Małżeństwo ochrzczonych zostało podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu” – KATECHIZM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO 1660.


  1. Narzeczeni (nupturienci) winni około roku przed zawarciem małżeństwa zgłosić się do kancelarii parafialnej, aby zarezerwować termin ślubu kościelnego.
  2. Trzy miesiące przed datą ślubu narzeczeni (nupturienci) powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej celem spisania protokołu przedślubnego i przygotowania dokumentów ślubnych.
  3. Dokumenty potrzebne do zawarcia sakramentu małżeństwa:
    • dowody osobiste narzeczonych,
    • metryki chrztu z adnotacją o bierzmowaniu (pobrane z parafii chrztu św. – dokument jest ważny trzy miesiące),
    • świadectwo katechizacji z ostatniej ukończonej klasy,
    • zaświadczenie o ukończeniu nauk przedślubnych (kurs przedmałżeński),
    • zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa – pobrane z właściwego Urzędu Stanu Cywilnego (dotyczy ślubu konkordatowego. Dokument ważny 6 miesięcy),
    • dane osobowe świadków (imię i nazwisko, wiek, adres),
    • odpis aktu małżeństwa z USC - w przypadku osób, które zawarły wcześniej kontrakt cywilny,
    • akt zgonu współmałżonka – w przypadku wdów i wdowców.  

ŚLUB poza swoją parafią

Zapowiedzi przedśl​ubne

W naszej parafii zapowiedzi wygłasza się poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń  informacji o zamiarze zawarcia małżeństwa przez narzeczonych.   Narzeczony (a), który (a) mieszka w innej parafii niż ta, w której spisuje się protokół przedślubny, otrzymuje specjalny dokument, który zanosi do kancelarii swojej parafii. Po ogłoszeniu zapowiedzi, należy dokument odebrać i przynieść z powrotem do parafii, gdzie był spisywany protokół przedślubny.

Nauki przedślubne – kurs przedmałżeński

Katechezy przedmałżeńskie i spotkania indywidualne w poradni rodzinnej to niezbędny element przygotowań do ślubu w Kościele Katolickim. Warto pamiętać, że nauki przedmałżeńskie trwają około dwa miesiące, dlatego najlepiej rozpocząć je około pół roku przed planowaną datą ślubu. W naszej parafii nauki przedślubne odbywają się 2 razu w roku – wiosną i jesienią. 

Nie akceptujemy internetowych nauk przedślubnych!

POGRZEB  KATOLICKI

„Ciała zmarłych powinny być traktowane z szacunkiem i miłością wypływającą z wiary i nadziei zmartwychwstania. Grzebanie zmarłych jest uczynkiem miłosierdzia względem ciała” – KATECHIZM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO 2300.

Pogrzeb nie jest sakramentem tylko ostatnią posługą ludzi dla zmarłego człowieka na ziemi. Jest to pełne wdzięczności pożegnanie, jakie wspólnota chrześcijańska oddaje swemu bliskiemu, zanim jego ciało zostanie pogrzebane. 

  1. Po ustaleniu daty i godziny pogrzebu z Zarządcą Cmentarza Komunalnego w Namysłowie najbliżsi zmarłego zgłaszają się do kancelarii parafialnej. Wszelkie formalności związane z przeprowadzeniem pogrzebu można zgłaszać poza godzinami urzędowania kancelarii parafialnej.
  2. Dokumenty potrzebne do pogrzebu katolickiego:
    • akt zgonu zmarłego z Urzędu Stanu Cywilnego,
    • zaświadczenie o przyjęciu Sakramentu Chorych przed śmiercią, np. od kapelana szpitala,
    • pozwolenie na przeprowadzenie pogrzebu z parafii, gdzie zmarły mieszkał, jeśli nie jest z terenu naszej parafii.
  3. Najbliżsi, krewni i znajomi zmarłej osoby zachęcani są, aby przeżycie pogrzebu poprzedziła Spowiedź św. i przyjęcie Komunii św. podczas Mszy św. pogrzebowej. Do Spowiedzi św. można przystąpić podczas wieczornej Mszy św. poprzedzającej pogrzeb.
  4. W naszej parafii jest zwyczaj odprawiania Mszy św. za zmarłą osobę od uczestników pogrzebu. Ofiary złożone na tacę podczas Mszy św. pogrzebowej są przeznaczone na ten cel.
  5. Przypominamy również, że za zmarłego można zamówić Msze św. gregoriańskie.